Ktorý kuchynský drez si vybrať?

12.10.2011

Prv než sa rozhodnete vybrať si drez, spoznajte základné druhy ponúkané na trhu.
Jedným z hlavných kritérií je veľkosť drezu a počet jeho komôr. Jeho veľkosť si zvolíme podľa veľkosti kuchyne a do istej miery podľa počtu osôb v rodine. V malých kuchyniach je ideálnym drez s jednou komorou. Je dostatočný v situácii, keď máme umývačku riadu.
 Je tiež dôležité stanoviť spôsob inštalácie a umiestnenie drezu v kuchyni.  Najlepším miestom je medzi chladničkou a linkou. Tieto časti je vhodné oddeliť kuchynským stolom tak, aby vznikol priestor pre  vykonávanie základných kuchynských činností.
 Drez je možné nainštalovať rôznymi spôsobmi. Na výber máme drezy určené pre montáž zhora umiestnené na kuchynskej linke. Sú veľmi ľahko inštalovateľné a bez problémov ich možno umiestniť do linky.
 Druhým z typov je drez s montážou do pracovnej dosky. Tu je veľmi veľká možnosť jeho výberu. V súčasnej dobe sú zákazníkmi najčastejšie vyberaným druhom. Vkladajú sa do otvoru v linke zhora.
 Montáž drezov pod pracovnú dosku sa vykonáva zospodu. Ich výhodou je jednoliaty povrch stola okolo komôr, nevýhodou však je komplikovaná montáž.
 Dôležitým kritériom pri nákupe je tiež materiál, z ktorého je drez vyrobený. Najžiadanejšie sú z nehrdzavejúcej ocele. Ich povrch je trvanlivý a odolný voči nárazu. Môžu byť matné, lesklé alebo so štruktúrou pomaračovej kôry. Ich nevýhodou nutnosť po každom použití vody  vytrieť ho handrou do sucha. Nevysušený povrch má fľaky a škvrny od zaschnutej vody.
 Najlacnejším druhom sú smaltované drezy – kedysi veľmi žiadané, dnes v čoraz menšej miere. Ich hlavnou nevýhodou je ich nízka odolnosť voči mechanickému poškodeniu ako obíjaním, tak poškrabaním.
 Najodolnejšími sú drezy vyrobené z keramiky a nerastných surovín. Vyznačujú są vysokou odolnosťou voči nárazu. Dobre sa udržiavajú v čistote. Ich hlavnou nevýhodou je vysoká cena.
 V súčasnej dobe výrobcovia rozšírili svoju ponuku o rôzne doplnky, ktoré uľahčujú prácu v kuchyni. Veľmi žiadanou je špeciálna doska na krájanie. Je ideálnou pre malé kuchyne, zväčšuje pracovnú plochu.
 K dispozícii sú tiež nádoby na saponáty, košíky a odkvapkávače riadu. Je možné si vybrať aj  model drezu s mlynčekom na odpadky. Vďaka veľkému  otvoru odpadky ľahko prechádzajú do kanalizačného systému, čo nám veľmi uľahčí prácu.

Späť