Ako si vybrať sprchovací kút?

08.11.2011

Správny výber sprchového kúta je veľmi dôležitým prvkom  výzoru kúpeľne. Na začiatku musíme určiť veľkosť miesta, ktoré môžeme využiť pre montáž kabíny, čo bude mať do značnej miery vplyv na jej tvar.
 Pre výber ponúkame kabíny okrúhle, oválne, štvorcové, obdĺžnikové. Kabíny sú zvyčajne umiestnené pri stene v kúpeľni, ale sú tiež k dispozícii voľne stojace kabíny, väčšinou okrúhle.
 Dôležitou otázkou je tiež spôsob otvárania dverí kabíny. Tu máme celý rad riešení. Najčastejšie sú dvere posuvné (na kolieskach, koľajničkách), ktoré sa po ich zasunutí schovajú za pevné steny kabíny a nepotrebujú ďalší priestor pre ich otvorenie a výkyvné dvere, ktoré sa otvárajú do vnútra alebo vonku.
 Dôležitý je tiež druh materiálu, z ktorého sú vyrobené steny  kabíny. Môžu byť vyrobené z tvrdeného skla alebo z plastu. Tvrdené sklo je veľmi odolné, ale pri rozbití sa roztriešti na mnoho malých kúskov, zatiaľ čo steny z plastu sú flexibilnejšie, a teda ťažko rozbiteľné.
 Steny kabíny môžu byť číre, dymové a môžu mať rôznu textúru napr. námrazu. Pretože úplne priezračné  sklo je materiálom ťažšie sa udržiavajúcim v čistote je to dôvod, prečo sa stále častejšie používajú ochranné nátery, aby sa zabránilo usádzaniu vody. 

Späť