Ako si vybrať kuchynskú batériu

05.10.2011

Správne zvolená kuchynská vodovodná batéria poskytne funkčné využitie v kuchyni. Na trhu je veľmi široký výber batérií rôznych tvarov a   výtokových hrdiel, ale je potrebné zvážiť, aby bola prispôsobená tvaru   a rozmeru drezu.
Jednou z najčastejšie sa vyskytujúcich druhov  je nástenná batéria. Je pripevnená priamo na prívod vody pomocou špeciálnych spojok na vybranom mieste. Montáž takejto batérie je potrebné vykonať pred ukončením steny.
V súčasnosti sa tieto batérie menej používajú. Zastúpila ich stojánková batéria, ktorá je montovaná na okraj umývadla, alebo do otvoru v kuchynskej linke. Prívod vody je zabezpečený flexibilnými hadicami, čo výrazne zjednodušuje montáž a ľahko umožňuje nastaviť polohu batérie vzhľadom k prívodu vody.
Každá vodovodná batéria môže byť jedno alebo dvojúchytová. Dvojúchytové môžu byť nástennými alebo stojánkovými. Potrebujú dosť dlhú reguláciu prietoku vody. Populárnejšie sú stojánkové jednopákové batérie. Umožňujú presné a rýchle nastavenie prietoku vody jednou rukou. To je dôležitý argument pre výber batérie do kuchyne, kde vodu ovládame jednou rukou často majúc znečistené alebo obsadené ruky.
Pri výbere batérie je tiež veľmi dôležitý tvar a rozsah výlevky. Rozhoduje to o vhodnosti a užívateľskom komforte. Prúd vody musí vytekať do stredu drezu. Pre dvojkomorové drezy je dobré si vybrať otočnú batériu. Musíme zvážiť aj výšku výtoku. Čím je vyššia, tým pohodlnejšie ju budeme používať (ľahšie postaviť vyšší hrniec). Uvedomte si však, že prúd vody vytekajúci z batérie sa bude viac rozstrekovať udierajúc na dno drezu.
Pri výbere batérie je veľmi dôležitý tvar a rozsah výtokového hrdla, určuje komfort obsluhy. Vysoký komfort a úsporu vody spĺňa batéria s termostatom. Tieto bytérie udržiavajú stálu teplotu, vďaka čomu je možné ušetriť vodu, ktorá by vytiekla z výlevky dokiaľ by sme nenastavili jej správnu teplotu.  Tieto batérie bránia prietoku vody nižšej, ako je nastavená na termostate.
Pre zachovanie si pekného vzhľad dlhú dobu treba o ne dbať použitím vhodných tekutých čistiacich prostriedkov, ktoré nepoškrabú povrch.

Späť